اخبارخبر مهمسیاستمجلس و دولت

روحانی: سفر نوروزی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

رئیس‌جمهور گفت: مصوب کردیم در عید سفر به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع است و هیچ کس برای شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند.

به گزارش شجرنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: هرکس می‌خواهد سفر برود باید پروتکل‌ها را بیش از همیشه رعایت کنند. سفر رفتند و شُل شدن پروتکل‌ها یعنی ورود به موجه چهارم و موج چهارم مشکلات زیادی درست می‌کند.

وی افزود: مصوب کردیم در عید سفر به شهرهای قرمز یا نارنجی ممنوع باشد و هیچ کس برای شهرهای قرمز و نارنجی برنامه‌ریزی نکند. هرکجا را وزارت بهداشت بگوید نارنجی یا قرمز است سفر ممنوع است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ از طرف دیگر به فروردین می رسیم که ماه حساسی است، 15 روز آخر اسفند و دو هفته اول فروردین یک ماه حساسی است. در آن 15 روز فروردین هم، هم تردد و هم رفت و آمد خانوادگی و هم دورهمی و سفر زیاد می شود. اینکه از مردم خواهش می کنیم از سفر در ایام عید صرفنظر کنند، گرچه می دانیم برای آن ها سخت است و از سال 98 بخاطر سیل در 25 استان نتوانستند سفر بروند یا سال 99 بخاطر شرایط کرونا نتوانستند سفر بروند اما باید بدانند خواهش و نکته ای که مطرح می شود فقط برای سلامت آنها است. می دانیم که ممکن است برای مردم و کسبه سخت باشد.

وی گفت: اگر کسانی به هر دلیلی اعم از اصرار و اضطرار قصد سفر دارند، حتما پروتکل ها را بیش از همیشه مراعات کنند. سفر رفتن و شل شدن پروتکل ها به معنای خطر واقعی است و ما را وارد موج چهارم می کند که مشکلات زیادی برای ما، زندگی مردم، اقتصاد، فرهنگ و زندگی اجتماعی کشور و از همه مهمتر سلامت مردم ایجاد می کند.

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم شب عید خرید نروید اما خواهش ما این است که در ترددها که برای خرید شب عید انجام می‌شود تراکم، فاصله و پروتکل‌ها را مراعات کنند، تصریح کرد:  ممکن است جایی جنس درصدی ارزان تر باشد اما با این ریسک نمی ارزد. خرید اینترنتی تا جایی که امکان پذیر است انجام شود زیرا امسال شرایط ما شرایط خاصی است.  هیچ کس برای این شهرها برنامه ریزی نکند و هر جا که وزارت و بهداشت درمان اعلام می کنند که قرمز و نارنجی است سفر ممنوع است و نیروی انتظامی و همه نیروها به قوانین وضع شده حتما عمل می کنند.

وی با بیان اینکه ما در کشور نظام سلامت داریم و تاب آوری آن، حد مشخصی دارد، اضافه کرد: مثلا شهری 10 بیمارستان و 5 هزار تخت دارد. از لحاظ تخت ما محدودیت داریم. تخت «آی سی یو» باز محدودیت های بیشتری دارد. نیروی انسانی و پرستار ماهر هم توانی دارد و نمی توان گفت این نیرو، دو شیفت در روز و بدون مرخصی کار کند و ما باید در تمام تصمیم گیری ها این توان محدود را مدنظر قرار دهیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که با یک ویروس جهش یافته مواجه هستیم، گفت: در ذهن مردم این است که واکسن رسیده و تزریق آغاز می شود و مشکلات کم می شود اما مردم باید بدانند تولید واکسن در دنیا محدودیت دارد و به اندازه جمعیت دنیا امکان تولید واکسن وجود ندارد. بگذریم از اینکه عدالتی در جهان نیست و پولدارها از قبل رزرو کردند؛ تولید و تزریق واکسن محدودیت دارد.

روحانی گفت: این که واکسن تزریقی چه مدت موثر است و ایمنی می‌آورد آن هم مشخص نیست. این هم محدودیت دیگر است. از طرف دیگر در دنیا یک واکسن هراسی هم راه افتاده است و هر گروهی به یک واکسن حمله می‌کنند. می گویند فلان واکسن خطرناک است. پس نمی توانیم بگوییم چون واکسن به بازار آمده ما از این معضل عبور می‌کنیم. حتی تزریق واکسن شروع شود هم زمان می برد و باید مراعات پروتکل ها را ادامه دهیم. یعنی سبک زندگی‌ که در این یکسال به تدریج پذیرفته ایم مثل کاهش ترددها، دورهمی ها، استفاده از ماسک و شستشو را باید برای یک سال دیگر ادامه دهیم. زیرا اگر این ویروس جهش پیدا نمی کرد، می گفتیم بالاخره یک روز تمام می شود اما به سمت جهش یافتگی رفت و امروز انواع مختلفی از آن ظهور پیدا می کند و شایع می شود. خواهش من این است که در این ایام عید به فکر مردمی باشیم که مسافرت نمی روند. صدا و سیما و فضای مجازی برای اوقات فراغت و برنامه سازی ها تلاش کنند.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.