اخبارانتخاباتخبر مهمسیاست

کدخدایی: حدود ۴۰نفر طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک خود را به وزارت کشور داده‌اند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: چیزی حدود ۴۰نفر طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک خود را به وزارت کشور داده‌اند، یعنی بقیه افرادی که مدارک اعلامی را تحویل ندادند اصلاً بررسی نمی‌کنیم چون آن ثبت‌نام را به‌رسمیت نمی‌شناسیم.

به گزارش شجرنيوز ، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما در مورد تعداد افرادی که شرایط ثبت‌نام آنها با مصوبه اخیر شورای نگهبان منطبق بوده است، گفت: من فردا آمار دقیق‌تر را اعلام می‌کنم اما فکر می‌کنم چیزی حدود 40 نفر طبق مصوبه شورای نگهبان مدارک خود را به وزارت کشور داده‌اند.

وی در مورد مدارکی که به شورای نگهبان از سوی وزارت کشور ارسال شده است گفت: مدارکی که قبلاً بود همان دو قطعه عکس و فرم‌ثبت‌نام بود اما الآن با توجه به مصوبه شورای نگهبان مدارک تحصیلی، سوابق کار و عدم سوءپیشینه مدارکی بود که در مصوبه ما داشتیم و افراد ملزم بودند که آن را به شورای نگهبان ارسال کنند.

کدخدایی در پاسخ به این مطلب که “گفته بودید نماینده شورای نگهبان در وزارت کشور مدارک افرادی را که طبق مصوبه این شورا نباشند تحویل نمی‌گیرد” اظهار داشت: ما اسامی را دریافت کردیم و طبیعتاً آنچه برای ما اعتبار دارد همان شرایطی است که از سوی شورای نگهبان ارسال شده است یعنی بقیه افرادی را که مدارک اعلامی را تحویل ندادند اصلاً بررسی نمی‌کنیم چون آن ثبت‌نام را به‌رسمیت نمی‌شناسیم.

سخنگوی شورای نگهبان ابراز کرد: تلاش ما این است که در همین مدت پنج‌روزه صلاحیت کاندیداها را بررسی کنیم اما اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که نیازمند بررسی بیشتر باشد طبق قانون ناچار هستیم که  مهلت را تمدید کنیم.

وی در مورد اینکه “اگر پنج روز اول به نتیجه نهایی برسید چه‌زمانی اسامی را اعلام خواهید کرد؟” گفت: ما به وزارت کشور اعلام می‌کنیم و آنها هم یکی دو روز پس از این کار موظف هستند اسامی را اعلام کنند و ممکن است از این تاریخ پنجم و ششم خرداد اعلام اسامی جلوتر بیفتد اما تبلیغات از هفتم خرداد ماه به‌مدت 20 روز انجام می‌شود.

کدخدایی در مورد روند اعتراض به احراز صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان خاطرنشان کرد: در انتخابات ریاست جمهوری اصولاً رد صلاحیت نداریم بلکه احراز صلاحیت است یعنی افراد باید شرایط را واجد باشند تا اعضای شورای نگهبان آنها را برای پست مهم ریاست‌جمهوری احراز کنند. در مورد اینکه افرادی رد صلاحیت نداشته باشند هیچ گونه اظهارنظری نمی‌شود و قانون تکلیف نکرده است یعنی به‌عبارت دیگر افرادی را که احراز شوند به وزارت کشور اعلام می‌کند و نسبت به بقیه افراد ساکت است.

وی ادامه داد: ردصلاحیت به‌مفهومی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی است اینجا نیست اصلاً این واژه را ما در انتخابات ریاست جمهوری نداریم اما در انتخابات مجلس شورای اسلامی هست.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: ما بارها گفته‌ایم که باید به‌سمت انتخابات الکترونیک برویم البته الآن بسیاری از مراحل به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود اما به‌دلیل اینکه ما باید از آرای مردم به‌عنوان حق‌الناس صیانت کنیم، قدری نگرانی داریم و باید زیرساخت‌های امنیتی لازم فراهم شود و امکان الکترونیکی شدن مرحله اخذ رأی در این انتخابات وجود ندارد.

کدخدایی درباره دیرهنگام بودن ابلاغیه شورای نگهبان نیز گفت: بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات، مصوبه‌ای درباره انتخابات داشتیم که همان زمان اعلام شد. از طرف دیگر، بنا بود مجلس هم ورود کند و اقدامات مؤثری با قانون‌گذاری داشته باشد؛ مصوبه‌ای که در مجلس یازدهم در دست بررسی بود، حداقلی بود ولی با اصلاحاتی که به‌عمل آمد، نظر اعضای شورای نگهبان تأمین شد اما هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص این اقدام مجلس را مغایرت دانست و قانع نشد لذا تصمیم بر این شد که شورای نگهبان با مصوبه‌ای، همان مصوبه سال 96 خود را اصلاح کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه دیدیم که مصوبه شورای نگهبان آثار خیلی خوبی هم داشت و تعداد ثبت‌نامی‌ها را هم اگر همان عدد 592 بدانیم، نسبت به ادوار گذشته کاهش خوبی یافته است. در زمان حاضر اسامی و پرونده افرادی که پرونده‌شان مدارک لازم را دارد، برای شورای نگهبان ارسال شده است. ما در بررسی صلاحیت‌ها، فقط پرونده‌هایی را رسیدگی می‌کنیم که مدارک لازم را داشته باشند.

منبع : تسنيم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.