اخبارآمریکابین المللخبر مهمسیاستگزارش و تحلیل

پرونده‌ای از فرجام یک رقابت حساس ؛ بازتاب بی‌سابقه انتخابات آمریکا در جهان واکنش جامعه جهانی به انتخاب بایدن؛ ساعاتی که دنیا تکان خورد!

پیروزی جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا در یک ماراتن نفس گیر انتخاباتی با واکنش ها و بازتاب های زیادی روبرو بوده است.

پرونده‌ای از فرجام یک رقابت حساس

به گزارش شجرنیوز به نقل از خبرآنلاین، پس از 4 روز از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرانجام تکلیف چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا مشخص شد و جو بایدن با کسب 20 آرای الکترال ایالت پنسیلوانیا مجموع آرای خود را به 273 رساند تا جواز حضور او در کاخ سفید فراهم شود. با اعلام خبر پیروزی بایدن وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است: این افتخار بزرگی است که شما مرا به عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب کرده‌اید. من قول می‌دهم رییس جمهور تمام ملت آمریکا باشم چه به من رای داده باشید یا نه.

در پی پیروزی بایدن وی عنوان “رئیس جمهوری منتخب” را به بیوگرافی خود در اکانت توییتر اضافه کرده است.

ترامپ در واکنش به اعلام پیروزی بایدن اعلام کرد: مامی‌دانیم که بایدن عجله داشت به عنوان برنده ژست بگیرد. دونالد ترامپ در بیانیه‌اش گفته است: هم‌پیمانان رسانه‌ای بایدن سخت تلاش دارند به او کمک کنند.به گفته وی، بایدن هنوز در هیچ کدام از ایالتهایی که برنده شده، پیروزی‌اش تایید نشده است.

این در حالی است که رسانه طرفدار ترامپ، یعنی فاکس نیوز هم پیروزی بایدن را تایید کرد و حتی آرای نوادا را هم به حساب بایدن ریخته است و به این ترتیب آرای بایدن را ۲۹۰ رای الکترال تاکنون دانسته است.

ون جونس مجری رنگین‌پوست سی‌ان‌ان در واکنش به خبر اعلام پیروزی بایدن گفت: من فقط می‌خواهم پسرم این را ببیند، که ساده‌تر است که آدم با تقلب کاری کند و از زیر بار مسوولیتش فرار کند، اما عاقبت جزایش را خواهد دید این ساده‌تر است که امروز یک پدر باشی ساده‌تر است که به فرزندان‌تان بگویی شخصیت اهمیت دارد، صداقت اهمیت دارد، آدم خوبی بودن اهمیت دارد

برای بسیاری از مردم در این کشور زندگی ساده‌تر می‌شود.اگر یک مسلمان در این کشور باشید،  دیگر نگران نیستید که رییس جمهور نمی‌خواهد شما در این کشور باشید.اگر یک مهاجر باشید، دیگر نگران نیستید که بچه‌های‌تان را از شما بگیرند و رویاپردازان را بدون هیچ دلیلی اخراج کنندمن نمی‌توانم نفس بکشم، فقط جمله جورج فلوید نبود، جمله بسیاری از مردم بود که نمی‌توانستند نفس بکشند

هر روز او توییت‌های بیشتری منتشر می‌کرد و آدم‌هایی که قبلا شرم داشتند نژاد پرستی‌شان را علنی کنند، روز به روز شنیع‌تر می‌شدندنگران بچه‌هایت بودی،نگران خواهرت بودی، اگر می‌خواست به فروشگاه والمارت برود، بدون اینکه کسی به او متلک بزندبیاندازد به ماشین بر نمی‌گشتفقط برای اینکه خودت را سر پا نگه داری، باید بخش بزرگی از انرژی زندگی‌ات را می‌گذاشتی

این یک مساله مهم برای ماست، اینکه بتوانیم فقط کمی آرامش داشته‌باشیم، بخت این را داشته‌باشیم که همه چیز را از نو شروع کنیم.شخصیت در این کشور اهمیت پیدا کند، انسان خوبی بودن اهمیت پیدا کند. من فقط می‌خواهم پسرم این را ببیند، که ساده‌تر است که آدم با تقلب کاری کند و از زیر بار مسوولیتش فرار کند، اما عاقبت جزایش را خواهد دید.

بیل کلینتون رئیس جمهور دموکرات و اسبق آمریکا نیز در توئیتی نوشت: آمریکا حرفش را زد و دموکراسی برنده شد. حالا ما رییس جمهور و معاون رییس جمهوری داریم که به همه‌ی کشور خدمت خواهند کرد و مردم را گرد هم خواهند آورد. تبریک به بایدن و هریس برای این لحظات پیروزی

کاملا هریس که نخستین معاون رنگین پوست زن آمریکاست  پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ را به بایدن تبریک گفت.وی در تماس تلفنی با رییس جمهوری منتخب گفت: بیایید کار را شروع کنیم.

باراک اوباما نیز در توئیتی نوشت که به دوستانم تبریک می گویم. به جو بایدن رئیس جمهور و کاملا هریس معاون رئیس جمهور.

هیلاری کلینتون نامزد سابق ریاست جمهوری در سال 2016 و وزیر خارجه سابق آمریکا نیز در توئیترش نوشت: رأی دهندگان آمریکایی نظر خود را اعلام و بایدن و هریس را انتخاب کردند.  یک لحظه تاریخی بی سابقه… دست رد به سینه ترامپ و یک صفحه جدید برای آمریکا.

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در توئیتی نوشت: جمهوری را حفظ کردیم. به جو بایدن به خاطر این پیروزی برای روح کشور ما تبریک می‌گویم. به کامالا هریس برای تاریخ سازی تبریک می‌گویم.اکنون زمانی برای التیام و افزایش با هم بودن است.

وندی شرمن، معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا و مذاکره کننده ارشد برجام در واکنش به اعلام خبر پیروز جو بایدن به عنوان رییس جمهور منتخب آمریکا نوشت:یک رییس جمهور واقعی، یک زن و رنگین‌پوست در مقام معاون ریاست جمهوری، تاریخ، دموکراسی، پایان هرج و مرج، سختکوشی و سختکوشی پیش روی ماست، اما امروز وقت شادی است. متشکرم آمریکا.

برنی سندرز، رقیب جو بایدن در حزب دموکرات برای نامزدی ریاست جمهوری و سناتور ایالت ورمونت در واکنش به پیروزی جو بایدن نوشت: می‌خواهم از همه کسانی که برای ممکن کردن این روز تاریخی تلاش کردند، تشکر کنم. اکنون با ادامه سازماندهی مردم محلی، اجازه بدهید دولتی ایجاد. کنیم که برای «همگان» باشد و نه برای معدود افراد. بگذارید ملتی بر مبنای حرص و تعصب.

جب بوش برادر کوچکتر جورج بوش، نیز به بایدن تبریک گفت و نوشت برای رئیس جمهورمان همواره دعا کرده ام و برای موفقیت شما نیز دعا می کنم. حال وقت ترمیم زخم های عمیق است. بسیاری از آنها روی شما حساب کرده اند تا مسیر را رهبری کنید.

میت رامنی سناتور جمهوری خواه نیز نوشت: من و [همسرم] ان به جو بایدن رئیس جمهوری منتخب و کامالا هریس معاون منتخب ریاست جمهوری تبریک می‌گوییم. ما هر دوی آنها را افرادی دارای حسن نیت و شخصیت‌های ستودنی می‌دانیم. دعا می‌کنیم که خداوند در روزها و سال‌های آینده لطف خود را شامل حال آنها کند. وی اولین سناتور جمهوری خواهی است که به بایدن تبریک گفت.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با تبریک به جو بایدن و کمالا هریس اظهار داشت چالش های زیادی در انتظار ایالات متحده و فرانسه است.

صدراعظم آلمان با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام تبریک پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، همکاری دو سوی آتلانتیک را تنها راه فائق آمدن بر چالش های بزرگ کنونی دانست.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان با استقبال از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا در توییتی نوشت: ما مشتاقانه منتظر همکاری با دولت بعدی ایالات متحده هستیم. ما می خواهیم در همکاری های خود برای آغاز مناسبات جدید دو سوی آتلانتیک و یک معامله جدید سرمایه گذاری کنیم.

رهبر بزرگترین حزب سیاسی پارلمان اروپا شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را پایانی بر جولان پوپولیسم و اندیشه‌های راست افراطی دانست. «دونالد توسک» که پیشتر ریاست شورای اروپا را بر عهده داشت روز شنبه در صفحه توئیتری خود از پیروزی جو بایدن نامزد حزب دمکرات آمریکا برای تسهیل چنین دستاوردی تقدیر کرد.

رهبر حزب مخالف دولت انگلیس، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک و تصریح کرد که این پیروزی امیدبخش و غلبه اتحاد بر نفاق و فریبکاری است. «کی‌یر استارمر» روز شنبه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود افزود: بایدن مدافع ارزش‌هایی همچون نجابت ، صداقت ، محبت و قدرت است که ما در انگلیس به آن احترام می‌گذاریم. میلیون‌ها آمریکایی از اقشار و ملیت‌های مختلف برای دست یابی آینده‌ای روشن و بهتر  در انتخابات شرکت کردند. رهبر حزب کارگر همچنین پیروزی بایدن را لحظه‌ای مهم برای جهان و فرصتی دانست که جایگاه آمریکا به عنوان نیرویی  خیرخواه در جهان دوباره تعریف شود.

بوریس جانسون ، نخست وزیر بریتانیا به جو بایدن و کامالا هریس تبریک گفت. جانسون با اشاره به اینکه ایالات متحده مهم ترین متحد بریتانیا است اعلام کرد که لندن اماده است تا با دولت بایدن درباره اولویت‌های مشترک از تغییرات اقلیمی تا مسایل تجاری و امنیت گفت و گو کند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا با انتشار پیامی در توییتر با تبریک پیروزی جو بایدن و معاونش کامالا هریس, این پیروزی را تاریخی و با بیشترین آرای عمومی در تاریخ ایالات متحده توصیف کرد و نوشت: انتخابات نزدیکی بود و دونالد ترامپ به سختی مبارزه کرد. مشتاقانه چشم‌انتظار همکاری با دولت جدید آمریکا هستیم.  رابطه آمریکا و بریتانیا، همواره پیشران نیکی در جهان بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را روزی نیک برای اروپا و آمریکا خواند. «جوسپ بورل» روز شنبه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود افزود: بی صبرانه منتظر کار با دولت جدید آمریکا برای بازسازی همکاری‌های دو طرف است.

نیر برکات عضو حزب لیکود به رهبری نتانیاهو پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفته و اعلام کرد که تحت رهبری وی رواب مثبت میان دو دولت ادامه یابد.این نماینده کنست همچنین از خدمات دونالد ترامپ برای رژیم صهیونیستی طی چهار سال حضورش در کاخ سفید قدردانی کرد.

وزیر خارجه ایتالیا پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت و بر همکاری رم با رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده و تقویت روابط دو کشور تاکید کرد.لوئیجی دی مایو شنبه شب در پیامی توئیتری نوشت: به رئیس جمهوری منتخب آمریکا جو بایدن تبریک می‌گویم. دوستی میان ایتالیا و آمریکا ریشه‌های عمیق و تاریخی دارد. آماده‌ایم تا همکاری و روابط‌ در دفاع از صلح و آزادی را مستحکم‌تر کنیم.

عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر به عنوان نخستین رهبر عرب و در سایه سکوت رهبران دیگر کشورهای عربی، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تبریک گفت.

با ما در شبكه هاي اجتماعي همراه باشيد: اينستاگرام شجرنيوز ، تلگرام شجرنيوز

واکنش رسانه ها چه بود؟

در چین علاوه بر خبرگزاری شینهوا و تلویزیون انگلیسی زبان چین، روزنامه‌های چاینا دیلی، مردم و گلوبال تایمز نیز با ارسال پیامک و در قالب خبر فوری، پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری را منعکس کردند.در ژاپن نیز تلویزیون “ان. اچ. کی” و همچنین خبرگزاری رسمی کیودو، با استناد به اخبار رسانه‌های آمریکایی، بایدن را پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کردند.

روزنامه نیویورک تایمز نیز با تیتر بایدن ترامپ را شکست داد به پیروزی بایدن واکنش نشان داد:

خبر نیویورک تیامز

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز نوشت: ترامپ هم‌اکنون نخستین رییس‌جمهور مستقر پس از جورج بوش (پدر) از سال ١٩٩٢ است که در انتخابات شکست می‌خورد.

روزنامه فرانسوی لزاکو/  Les Echos نوشت: آمریکا سرانجام عقل و اعتدال را انتخاب کرد؛ جو بایدن ۷۸ ساله که توانست دونالد ترامپ را بالاخره شکست دهد؛ سیاستمدار کهنه کاری است که مسن ترین رئیس جمهوری تاریخ ایالات متحده خواهد بود.

روزنامه فرانسوی لوپریزین نیزنوشت: جوبایدن، معاون سابق باراک اوباما که توانست ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شکست دهد؛ سختی های زیادی در زندگی شخصی و سیاسی خود پشت سر گذرانده؛ «استقامت» کلیدواژه اصلی او درزندگی است.

نشریه نیویورکر نیز با این عکس جالب به استقبال شکست ترامپ رفت و نوشت: ” خالی شدن باد بادکنک نارنجی”

شکست ترامپ

کارلوس لاتوف کارتونیست برزیلی نیز در صفحه توئیترش آخرین اثر خود را منتشر کرد که به باخت ترامپ اختصاص دارد. وی نوشت: زمان تمیز کردن کاخ سفید فرا رسیده است.

کاخ سفید

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.