اخبار شهرستان شهریاراخبارخبر مهمدر استان

روستاهای شهریار؛هویت فراموش شده

روستای شهرستان شهریار به دلیل خشکسالی و بی آبی ، رشد مهاجرت و افزایش جمعیت،ساخت و سازهای بی رویه ،تغییرکاربری و تفکیک اراضی کشاورزی از هویت روستایی فاصله گرفته و سیما ومنظر شهری و تفکر شهرنشینی به خود گرفته اند.

روستاهای شهریار؛هویت فراموش شده

به گزارش شجرنیوز به نقل از ایران آنلاین، روستاهای شهریار که در برهه ای از زمان به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری و گردشگری معروف بود و میوه های سردرختی آن همچون زردآلو و گوجه سبز در کنار آب و هوای سالم  و آرامش روستایی زبانزد خاص و عام بود امروز به دلیل عدم برنامه ریزی ، بی توجهی به روستاها و نداشتن نقشه راه  توسعه  روستایی، فقدان زیرساخت های مناسب، کم آبی و خشکسالی و رشد مهاجرت از هویت روستایی فاصله گرفته  و با تخریب محیط زیست، آب و خاک به سمت تفکر شهرنشینی روی آورده است.

امروز به دلیل خشکسالی و بی آبی  در سه دهه گذشته باغات سرسبز شهریار خشک شده و دامپروری ها رو به تعطیلی  است.

متاسفانه امروز در تفکر مدیران محلی به دلیل کمبود امکانات زندگی، روستا نشینی  هزینه بر و مذموم بوده و برای الحاق روستاها به شهر و نصب تابلو شهرک باهم رقابت دارند. امروز متاسفانه دهیاری‌ها و بخشداری ها به دلیل ارزش افزوده زمین در اطراف تهران  به رشد ساخت و سازها به عنوان محل درآمدی نگاه کرده و عمران و آبادانی و فلسفه روستاها را باچالش مواجه می کنند. رضی آباد بالا نمونه ای از این روستاها است.

افزایش جمعیت و تغییرکاربری، تبدیل باغات به کارگاه صنعتی کوچک و بزرگ مجاز و غیرمجاز و ساخت و سازهای غیر اصولی و غیرمجاز بدون رعایت سرانه های عمومی و رشد آپارتمان نشینی و نیازهای شهری نشینی تصویری است که از روستاهای شهریار می توان ترسیم کرد.

کمبود آب کشاورزی و قطع حقابه روستاها،فقدان طرح هادی روستایی و عدم انطباق آن با نیازروستاها، فقدان اسناد مالکیت،امنیت، مهاجرت ،اتباع افغانی، جاده های مواصلاتی نامناسب، فقدان درامد پایدار و مطمین برای دهیاری‌ها و عدم حمایت از کشاورزان و دامداران از جمله مشکلات روستاهای شهریار است.

این درحالی است که اگر روستاهای شهریار به درستی مدیریت شوند و ادارات جهادکشاورزی، بنیادمسکن و بخشداری ها بیش ازگذشته فعال شوند و با ترسیم نقشه راه اصولی ظرفیت های اقتصادی، گردشگری، تولید و اشتغالزایی، کشاورزی و دامپروری، صنایع  و هنرهای دستی و کشت های گلخانه ای فعال و شکوفا شود و با مدیریت منابع آبی، حقابه روستاها تامین شود قطعا منافع عمومی و آینده روشن برای روستا و روستا نشینی ترسیم خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

مسدود کننده تبلیغات خاموش کنید

برای استفاده راحت و روان تر از سایت و نمایش صحیح صفحات لطفا مسدود کننده تبلیغات سایت رو غیر فعال کنید.